המרחב הציבורי הוא הבית של כולנו

🌍 מערך שיעור על אחריות וסביבה
קהל יעד: יסודי וחטיבה | משך השיעור: 45 דקות | מטרה: פיתוח מודעות לכך שהמרחב הציבורי הוא המשכו הישיר של הבית הפרטי, והבנת הנזקים של זיהום סביבתי.
פתיחה: "ניסוי המחשבה – הגבול הדמיוני" (5 דקות)
"דמיינו שאתם יושבים בסלון בבית ואוכלים חטיף. האם תזרקו את העטיפה על השטיח? למה לא?". לאחר שהילדים עונים, נשאל: "ומה קורה ברגע שיצאתם מהדלת של הבית לרחוב? או לפארק? האם משהו באחריות שלכם השתנה?". המסר: המילה "ציבורי" לא אומרת "של אף אחד", היא אומרת "של כולם".
הקשר שבין המדרכה לטבע: איך זה משפיע עלינו? (10 דקות)
נסביר את "אפקט הדומינו" של הזבל במרחב הציבורי:
זיהום מים: זבל שנזרק ברחוב נשטף עם הגשמים למערכות הניקוז, ומשם מגיע לנחלים ולים. פלסטיק מתפרק לחלקיקים קטנים (מיקרו-פלסטיק) שנכנסים למים שאנחנו שותים ולדגים שאנחנו אוכלים.
סכנה לבעלי חיים: חיות בר (כמו צבים, ציפורים ויעלים) טועות לחשוב ששקיות ניילון הן מזון. מגבונים ושקיות חונקים אותם או גורמים לחסימות במערכת העיכול שלהם.
איכות החיים שלנו: מרחב מלוכלך מזמין מזיקים, גורם לריח רע ויוצר תחושה של חוסר ביטחון (למה? יש מחקרים שמראים שבמקום מלוכלך אנשים נוטים להמשיך ללכלך ('תסמונת החלונות השבורים'). במקום מוזנח יש בד"כ יותר פשע.) וחוסר נעימות במקום שבו אנחנו אמורים ליהנות.
ארגז כלים: איך שומרים על ה"בית הגדול" שלנו? (15 דקות)
נציג לתלמידים דוגמאות לסיטואציות ודרכי פעולה נכונות:
סיטואציית "הפח המלא": אם הגעתם לפח והוא גדוש, אל תניחו לידו (הרוח תעיף הכל!). קחו את הזבל איתכם עד לפח הבא או קחו אותו הביתה.
משימת המיחזור: לא כל זבל הוא אותו דבר. זכוכית, נייר, פלסטיק ואלקטרוניקה – לכל אחד יש "בית" משלו (הפחים הצבעוניים). מיחזור חוסך משאבים יקרים מהטבע.
מטיילים ולא משאירים עקבות: כשיוצאים לטבע, הכלל הוא: "מה שהבאתם איתכם – חוזר איתכם". לא משאירים אפילו שאריות אוכל (שמזיקות לחיות הבר ומשבשות את התזונה שלהן).
איסוף אחרי חיות מחמד: לנקות אחרי הכלב זה לא רק עניין של נימוס, אלא מניעת מחלות ושמירה על היגיינה במרחב שבו ילדים משחקים. האוכל של הכלבים שלנו היום הוא מעובד ומכיל חומרים שכאשר נספגים לקרקע - מזהמים אותה. זו לא "סתם" פסולת אורגנית שמתפרקת.
פעילות קבוצתית: "מעצבי שינוי" (10 דקות)
נחלק את הכיתה לקבוצות. כל קבוצה צריכה להמציא סלוגן או לעצב "שלט חכם" למקום ציבורי (גינה, חוף הים, רחוב מגורים).
דוגמה לסלוגן: "הפארק הוא הסלון של כולנו – בואו נשמור עליו נקי".
סיכום ומחויבות אישית (5 דקות)
כל תלמיד.ה בוחרים פעולה אחת קטנה שהם לוקחים על עצמם מהיום: "אני מתחייב.ת לא להשאיר זבל ליד פח מלא" או "אני מתחייב.ת להסביר לחברים למה לא לזרוק מגבונים בטבע".
מייצרים לוח כיתתי וכל תלמיד ותלמידה כותבים ותולים את המחויבות אשר לקחו על עצמם, זה המקום שלנו לעודד אותם לקחת אחריות וכמובן לפרגן להם על כל מעשה ומחשבה טובים ונכונים.
ההצלחה של כל אחד ואחת בנפרד היא ההצלחה של כולנו בדרך לשמור על סביבה נקייה יותר ובטוחה יותר עבור בעלי החיים וגם עבורנו.




