חוקרים את החלל בקצות האצבעות מערך שיעור מיוחד

אסטרונומיה ומערכת השמש
משך השיעור: 45 דקות
ציוד נדרש: מקרן ומחשב למורה, או (מומלץ) אפשרות לשימוש בטלפונים/טאבלטים של התלמידים.
מטרות השיעור
עירור סקרנות: יצירת עניין בחקר החלל באמצעות כלים טכנולוגיים נגישים.
אוריינות מדעית: הבחנה בין מושגים דומים אך שונים (מטאור/מטאוריט/שביט).
הבנה פיזיקלית: היכרות עם עקרונות כמו אטמוספירה, כבידה, ומסלולי כוכבים.
מהלך השיעור
פתיחה: "האם גוגל יודע פיזיקה?" (5 דקות)
המורה יפתח בשאלה: "כולנו משתמשים בגוגל כדי למצוא תשובות, אבל האם ידעתם שגוגל יודע גם להמחיש לנו איך מרגיש החלל? היום אנחנו לא רק נלמד על החלל, אנחנו נראה אותו זז אצלנו במסך."
הנחיה: חלקו את הכיתה לזוגות או שלשות (אם יש מכשירים), או בקשו מתנדבים ללוח אם יש רק מקרן אחד.
חלק א': ניסוי וטעייה – "מה ההבדל?" (15 דקות)
בשלב זה התלמידים יבצעו את החיפושים, יצפו באפקט, ויצטרכו לשער השערות.
משימה 1
סלעים מהשמים בקשו מהתלמידים לחפש את שלושת הביטויים הבאים ולרשום: מה ההבדל הוויזואלי ביניהם?
לקריאה ולמידה מוקדמת לחצו על הקישורים
מטאוריט מטר מטאורים שביט
שאלו את התלמידים
במי מהם המסך רעד? במי המסך רק החשיך?
מי נראה עשוי מאבן ומי מקרח?
': ניסוי וטעייה – "מה ההבדל?"
משימה 2
האדם בחלל מהתלמידים לחפש בגוגל
משימת דארט (שימו לב לרעידת המסך והנטייה)
אינג'ניואיטי (שימו לב למסוק הממריא ולשינוי צבע הרקע) - ניתן לחפש גם הליקופטר מאדים
לקריאה ולמידה מוקדמת לחצו על הקישורים
משימת דארט אינג'ניואיטי
משימה 3
משחקי אור וצל בקשו לחפש: ליקוי חמה.
לקריאה ולמידה מוקדמת לחצו על הקישור
ליקוי חמה
חלק ב': ההסבר המדעי – עושים סדר (20 דקות)
המורה יעבור על הממצאים ויספק את ההסבר המדעי העומד מאחורי כל אפקט.
1. קבוצת הסלעים (מטאוריט vs מטר מטאורים vs שביט)
השאלה: למה בחיפוש "מטר מטאורים" המסך רק מחשיך, אבל ב"מטאוריט" הוא רועד?
ההסבר:
מטר מטאורים: אלו גרגרים קטנים (כמו חול) שנשרפים באטמוספירה ויוצרים אור. הם לא פוגעים בקרקע, ולכן אין "רעידה".
מטאוריט: זהו סלע גדול ששרד את האש, פגע באדמה ויצר מכתש. הרעידה במסך מדמה את עוצמת הפגיעה (אנרגיה קינטית).
שביט: בניגוד לשניים הקודמים שהם סלעיים, השביט הוא "כדור שלג מלוכלך" שמגיע מקצה מערכת השמש. הזנב שלו הוא גז ואבק שמתאדים בגלל חום השמש.
2. קבוצת הטכנולוגיה (דארט ואינג'ניואיטי)
השאלה: למה החללית ב"דארט" מעקמת את המסך?
משימה שנועדה להסיט אסטרואיד. ההתנגשות העוצמתית הזיזה את האסטרואיד ממסלולו – ובגוגל זה מזיז את הדפדפן ממקומו.
השאלה: מה מיוחד במסוק במאדים?
האוויר במאדים דליל מאוד (1% מכדור הארץ). זה כמעט בלתי אפשרי לטוס שם. המסוק הזה הוא פלא הנדסי שטס מהר מאוד כדי להצליח להתרומם באוויר הדליל הזה.
3. קבוצת האסטרונומיה (ליקוי חמה)
ההסבר: המחשה של קו ראייה ישר (סיזיגיה). הירח מסתיר את השמש בדיוק מושלם. זו הזדמנות להסביר שהשמש גדולה פי 400 מהירח, אבל גם רחוקה פי 400, ולכן הם נראים באותו גודל.
סיכום וסגירה (5 דקות)
שאלה למחשבה בבית: "ראינו שמטאוריט מרעיד את המסך ומשימת דארט מעקמת אותו. איזו 'אפקט' הייתם אתם ממציאים עבור הנחיתה הראשונה של אדם על המאדים? מה היה קורה למסך?"
האם אתם יכולים לחשוב על אירועים מיוחדים אשר אפשר ליצור להם אפקטים מעניינים בחיפוש בגוגל?
"החלל נראה רחוק,
אבל המדע והטכנולוגיה מקרבים אותו אלינו כל יום קצת יותר
אפילו עד לכיס שלנו בטלפון."




