מערך שיעור: ישראל והאירוויזיון – חגיגה של מוזיקה וגאווה לאומית

קהל יעד: תלמידי בית ספר יסודי (כיתות ד'-ו')
משך השיעור: 45-60 דקות
מטרות השיעור:
- התלמידים יכירו את ההיסטוריה של תחרות האירוויזיון ואת חשיבותה כגשר תרבותי בין מדינות.
- התלמידים ילמדו על ציוני הדרך המרכזיים של ישראל בתחרות (ארבעת הניצחונות).
- התלמידים יבינו כיצד מוזיקה משמשת שפה בינלאומית המחברת בין אנשים ותרבויות.
מהלך השיעור:
חלק א': פתיחה וגירוי (10-15 דקות) – "מוזיקה ללא גבולות"
-
דיון קצר: "האם פעם שמעתם שיר בשפה שאתם לא מבינים, ובכל זאת הוא גרם לכם לרקוד או להתרגש?"
-
הצגת הנושא: הסבר קצר על האירוויזיון כתחרות השירים הגדולה בעולם, שהוקמה כדי לאחד את אירופה אחרי מלחמת העולם השנייה, דרך מוזיקה ושמחה - חלוקת המאמר "הדוז פואה שלנו: המסע המופלא של ישראל באירוויזיון" לקריאה עצמית או קריאה משותפת בכיתה.
חלק ב': גוף השיעור – ישראל על המפה (20-25 דקות)
סקירה של רגעי השיא של ישראל בתחרות (מומלץ לשלב קטעי וידאו קצרים אם יש אפשרות):
- 1978 & 1979: הניצחונות הראשונים עם "אבניבי" (יזהר כהן) ו"הללויה" (חלב ודבש). נסביר על שפת הבי"ת ועל הגאווה של אירוח התחרות בירושלים.
- 1998: הניצחון של דנה אינטרנשיונל עם "דיווה". נדבר על המסר של קבלה עצמית והיותה אייקון בינלאומי.
- 2018: המהפכה של נטע ברזילי עם "Toy". נסביר על ה"לופר", על קולות התרנגולת ועל המסר של העצמה ("אני לא הצעצוע שלך" ו "דימוי גוף ומשקל").
- השנים האחרונות: איזכור של נועה קירל (2023) ועדן גולן (2024) והישגיהן המרשימים.
חלק ג': פעילות אינטראקטיבית – חידון ה"דוז פואה" (15 דקות)
שימוש בחידון ה"נכון או לא נכון" שהכנו (20 שאלות). ניתן לחלק את הכיתה לקבוצות ולתת לכל קבוצה "להצביע" עם שלטים של "נכון" ו"לא נכון".
סיכום: האירוויזיון הוא הזדמנות עבור ישראל להראות את הצד היצירתי והמוזיקלי שלה לכל העולם.
חומרי עזר המצורפים למערך (בקבצים נפרדים):
-
לחצו כאן לכתבה המלאה על האירוויזיון! 🎤 -
משחק "חידון האירוויזיון הגדול: נכון או לא נכון?".
הוכן באהבה עבור מורים ותלמידים
אירוויזיון: נכון או לא נכון?
טוען שאלה...
כל הכבוד! סיימתם את החידון.
הציון שלכם:




