מערך שיעור: ישראל והאירוויזיון – חגיגה של מוזיקה וגאווה לאומית

קהל יעד: תלמידי בית ספר יסודי (כיתות ד'-ו')

משך השיעור: 45-60 דקות

מטרות השיעור:

  1. התלמידים יכירו את ההיסטוריה של תחרות האירוויזיון ואת חשיבותה כגשר תרבותי בין מדינות.
  2. התלמידים ילמדו על ציוני הדרך המרכזיים של ישראל בתחרות (ארבעת הניצחונות).
  3. התלמידים יבינו כיצד מוזיקה משמשת שפה בינלאומית המחברת בין אנשים ותרבויות.

מהלך השיעור:

חלק א': פתיחה וגירוי (10-15 דקות) – "מוזיקה ללא גבולות"

  • דיון קצר: "האם פעם שמעתם שיר בשפה שאתם לא מבינים, ובכל זאת הוא גרם לכם לרקוד או להתרגש?"

  • הצגת הנושא: הסבר קצר על האירוויזיון כתחרות השירים הגדולה בעולם, שהוקמה כדי לאחד את אירופה אחרי מלחמת העולם השנייה, דרך מוזיקה ושמחה - חלוקת המאמר "הדוז פואה שלנו: המסע המופלא של ישראל באירוויזיון" לקריאה עצמית או קריאה משותפת בכיתה.

חלק ב': גוף השיעור – ישראל על המפה (20-25 דקות)

סקירה של רגעי השיא של ישראל בתחרות (מומלץ לשלב קטעי וידאו קצרים אם יש אפשרות):

  • 1978 & 1979: הניצחונות הראשונים עם "אבניבי" (יזהר כהן) ו"הללויה" (חלב ודבש). נסביר על שפת הבי"ת ועל הגאווה של אירוח התחרות בירושלים.
  • 1998: הניצחון של דנה אינטרנשיונל עם "דיווה". נדבר על המסר של קבלה עצמית והיותה אייקון בינלאומי.
  • 2018: המהפכה של נטע ברזילי עם "Toy". נסביר על ה"לופר", על קולות התרנגולת ועל המסר של העצמה ("אני לא הצעצוע שלך" ו "דימוי גוף ומשקל").
  • השנים האחרונות: איזכור של נועה קירל (2023) ועדן גולן (2024) והישגיהן המרשימים.

חלק ג': פעילות אינטראקטיבית – חידון ה"דוז פואה" (15 דקות)

שימוש בחידון ה"נכון או לא נכון" שהכנו (20 שאלות). ניתן לחלק את הכיתה לקבוצות ולתת לכל קבוצה "להצביע" עם שלטים של "נכון" ו"לא נכון".

סיכום: האירוויזיון הוא הזדמנות עבור ישראל להראות את הצד היצירתי והמוזיקלי שלה לכל העולם.

חומרי עזר המצורפים למערך (בקבצים נפרדים):

  • לחצו כאן לכתבה המלאה על האירוויזיון! 🎤

  • משחק "חידון האירוויזיון הגדול: נכון או לא נכון?".

הוכן באהבה עבור מורים ותלמידים 

אירוויזיון: נכון או לא נכון?

בדקו עד כמה אתם מכירים את התחרות הגדולה!
שאלה 1 מתוך 20

טוען שאלה...

כל הכבוד! סיימתם את החידון.

הציון שלכם:

/20

עוד מאמרים